Emekçi neye karşı çıkıyor?

Emekçi neye karşı çıkıyor?

 Torba yasa tasarısına ilişkin tepkiler sürerken medyanın, tasarıda karşı çıkılan noktalara değinmemesi eleştiriliyor. Peki protesto edilmesi dahi gaz bombaları, plastik mermilerle engellenen Torba yasa tasarısında emekçiler neye karşı çıkıyor?

Murat Kışlalı

Cumhuriyet/Ankara Büro- Emekçi örgütlerinin ve sivil toplumun torba tasarıda karşı oldukları noktalar şöyle:

- Küçük sanayi sitelerindeki 360 bin resmi çırağın ve 200 bin stajyerin ücretleri düşecek.

- 16-18 yaş arasında çalışan 200 bine yakın genç için asgari ücret, 576 TL’den 486 TL’ye düşecek.

- Bunlara bağlı olarak kayıt dışı çalıştırılan yüz binlerce genç işçinin ücretleri de 146 TL’ye kadar düşecek.

- Ücretsiz deneme süresi 2 aydan 4 aya çıkacak.

- Esnek ve güvencesiz istihdam tüm kamuda yaygınlaşacak. Kamu emekçileri başka kurumlara “ödünç” verilebilecek, “ihtiyaç fazlası personel” olarak 4/C’ye geçirilebilecek. Geçici görevlendirmeyle yasal olarak 6 aya kadar sürgüne gönderilebilecek. Sendikal hak alma şartları zorlaşacak.

- Sözleşmeli çalışanların toplu eylem ve greve başvurmaları yasaklanacak.

- Gönüllü stajyerlik uygulamasıyla gençler ücretsiz, kayıt dışı çalışmayı kabullenecek. Stajyerlik yapılabilecek işyerleri için işçi sınırı 20’den, 5’e çekilerek stajyer sömürü alanları artacak.

- Her ay 9 milyon kişinin 50 TL’lik işveren sigorta payını devlet, İşsizlik Fonu’ndan ödeyecek.

- Sermayedar, yeni aldığı her 18-29 yaş arasındaki erkek ve 18 yaş üstü kadın işçi için İşsizlik Fonu’ndan teşvik alacak. Buna karşın 29 yaş üstü erkekler bu teşvikten yararlanabilmeleri için işten çıkarılabilecek.

- On binlerce belediye ve il özel idaresi işçisi, Milli Eğitim veya Emniyet’in taşra teşkilatına sürgün gidecek. Burada 5 gün içinde işe başlamazsa işini kaybedecek. Belediyelerde onların yerine taşeronluk artacak.

- Kısmi süreli çalışanlar her ay çalışmadığı sürenin sigortasını kendi cebinden ödemezse emekli olamayacak, sağlık sigortasından faydalanamayacak.

- Turizmde çalışma saatleri artacak, hak gaspı olacak.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !